Serbest Tüketici Kimdir?

 

Serbest tüketici tedarikçisini seçme serbestisine sahip gerçek veya tüzel kişidir. Serbest tüketici olmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından yayımlanan “Serbest Tüketici Limiti”nden daha fazla elektrik enerjisi tüketiminde bulunmak veya iletim sistemine doğrudan bağlı olmak gerekmektedir.

 

Kimler Faydalanabilir?

 1. Sanayi Kuruluşları
 2. Oteller
 3. İş merkezleri
 4. Alışveriş Merkezleri
 5. Sağlık Merkezleri
 6. Marketler
 7. Şantiyeler
 8. E-Ticaret Şirketlerinin Birimleri
 9. Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)
 10. Restaurantlar
 11. Benzin İstasyonları
 12. Spor Tesisleri 
 13. Soğuk Hava Depoları
 14. Pastahaneler, Fırınlar
 15. Kuru Temizleme Mağazaları
 16. Holding ve Büyük İşletmelerin Merkez Binaları
 17. Dershaneler
 18. Sunucu; Server Kiralama Hizmeti Veren Firmalar

 

 

Serbest Tüketicilerin avantajları nelerdir?

 

 

Serbest Tüketiciler yapacakları ikili anlaşmalar yolu ile diledikleri tedarikçiden enerji temin edeceklerdir.

 

 

 

Üretici ve toptan satış şirketlerinin sağlayacakları fiyat avantajından yararlanabileceklerdir. Ayrıca esnek ve kendilerine göre uygun anlaşmalar yapabilecektir.

 

 

 

Serbest Tüketiciler her sözleşme süresi bitiminde tedarikçisinin performansını değerlendirecektir. Böylece zaman içerisinde kendisi için en uygun sözleşmeyi ve tedarikçiyi belirlemesi mümkün olacaktır. Tedarikçileri tarafından da anlık olarak alınacak bu veriler değerlendirilerek Serbest Tüketicilerin enerji maliyetleri en makul düzeye çekilebilecektir.

 

 

 

Serbest Tüketiciler yapacakları kontratlar ile gerçek zamanlı üretim-tüketim dengesizliğinden kaynaklanan piyasadaki belirsizliklerden tesis ve ürünlerini soyutlayıp, maliyet artışlarını toptan satış şirketleri ile çalışarak en düşük düzeyde tutabilir.

 

Kayıt İşlemleri

 

CELLER Enerji müşterisi olabilmek için aşağıda belirtilen belgeleri ilgili kayıt dönemine kadar imzalayıp bize iletmeniz gerekmektedir.

 

1.   Elektrik Enerjisi Satış Sözleşmesi

2.   IA02 Formu

3.   İmza Sürküleri

 

Satış Uzmanlarımız, belgelerin temin edilmesi ve kontrolü esnasında size yol gösterecekler. Belgeleriniz tamamlandığında, PMUM ve dağıtım şirketleri nezdindeki başvuruları ve takibi CELLER Enerji’nin bu konudaki uzman personeli gerçekleştirecektir.

 

Kayıt Dönemleri

 

Dağıtım şirketinden (TEDAŞ) elektrik tedariğinizi sağlıyorsanız, CELLER Enerji müşterisi olabilmeniz için ilgili kayıt dönemlerinde gerekli evrakları bize iletmeniz gerekmektedir.

TEDAŞ’tan elektrik temin eden Serbest Tüketicilerin kayıt işlemleri Piyasa Mali Uzmanlaştırma Merkezi (PMUM) tarafından 1'er aylık dönemlerde yapılmaktadır. Eğer özel bir enerji tedarikçisinden elektrik temin ediyorsanız, tedarikçinizi değiştirmek için her ayın 9’una kadar başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

 

TEDAŞ’tan Elektrik Temin Eden Serbest Tüketiciler

Başvuru Tarihi

Onay Tarihi

Dönem Başlangıç Tarihi

5 Aralık

22 Aralık

1 Ocak

5 Ocak

22 Ocak

1 Şubat

5 Şubat

22 Şubat

1 Mart

5 Mart

22 Mart

1 Nisan

5 Nisan

22 Nisan

1 Mayıs

5 Mayıs

22 Mayıs

1 Haziran

5 Haziran

22 Haziran

1 Temmuz

5 Temmuz

22 Temmuz

1 Ağustos

5 Ağustos

22 Ağustos

1 Eylül

5 Eylül

22 Eylül

1 Ekim

5 Ekim

22 Ekim

1 Kasım

5 Kasım

22 Kasım

1 Aralık

Özel Enerji Şirketinden Elektrik Temin Eden Serbest Tüketiciler

Her ayın 9’u

Her Ayın 22’si

Başvuru sonrası ilk ayın 1’i

 

Sayaçlar Hakkında Bilgilendirme

 

11.06.2009 tarihinde yürürlüğe girmiş olan EPDK’nın “Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği Uyarınca Uzlaştırma Hesaplamalarında Kullanılacak Profil Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar” yönetmeliğine göre bir önceki yıla ait ve/veya içinde bulunulan yılda gerçekleşen tüketimi 800 MWh ve üzeri olan uzlaştırma kapsamındaki ölçüm noktalarına, 2 ay içerisinde tüketici tarafından uzlaştırma dönemi bazında ölçüm yapabilen sayaç taktırılması gereklidir.
Bu sayaçların ;uzaktan okuma için seri haberleşme bağlantısı olan, saatlik uzlaştırma dönemi bazında veri alınabilen ve bu verileri 45 gün saklayabilen nitelikte olması gerekmektedir.

 

Sayaçların Okunması

 

Elektrik sayaçlarının okunması, mevzuat gereği dağıtım şirketlerinin yetki ve sorumluluğunda bulunmaktadır. Serbest Tüketicilerin sayaçları da bu kapsamda bağlı bulundukları elektrik dağıtım şirketi tarafından okunmaktadır. Serbest tüketicilerin okunan endeks bilgileri “Sayaç Okuma Tutanağı” ile birlikte elektrik tedarikçilerine gönderilmektedir.

 

Faturaların Hazırlanması

 

Sayaç endekslerini, ilgili tutanak dahilinde alan elektrik satış şirketleri fatura tutarlarını, serbest tüketici ile yapmış oldukları anlaşma çerçevesinde oluşturmaktadırlar. Tüketiciler fatura tutarlarını anlaşma kapsamında belirlenen koşullar dahilinde elektrik satış şirketine ödemektedirler.

 

Tarifeler ve Fiyat Değişiklikleri

 

Elektrik tarifeleri, birer aylık dönemlerde EPDK tarafından onaylanmakta ve yayınlanmaktadır. Elektrik satış şirketlerinden elektrik tedariğini gerçekleştiren tüketicilerin elektrik fiyatları, yapılan anlaşma koşulları dahilinde belirlenen hesap yöntemi ile hesaplamakta ve müşterinin faturasına yansıtılmaktadır.

 

Arızalar ve Bakım

 

Serbest tüketicilerin elektrik tesisatlarında oluşan arızaların giderilmesi ve bakımlarının yapılması, tüketicinin bulunduğu bölgedeki elektrik dağıtım şirketinin yetki ve sorumluğundadır.

 


 
Copyright 2018 - CELLER - Energy Wholesale Import & Export Inc. Co. Developed by r CO Consult