Fatura tutarım serbest tüketici olmak için yeterlimidir?

Yıllık enerji tüketimi 5.000 kWh’in veya ortalama aylık faturatutarları 150TL'nin  üstünde olan Serbest Tüketici’ler Celler  Enerji’den elektrik tedariği sağlayabilirler.

 

Elektrik tesisatı veya altyapısında bir değişiklik olacak mı?

Hiçbir değişiklik olmayacak sadece tedariğiniz TEDAŞ tarafından değil Celler Enerji tarafından sağlanacak. Sayaç okuma ve diğer hizmetler yine TEDAŞ tarafından yapılmaya devam edecek.

 

Celler Enerjiden elektrik almak bana ne avantaj sağlayacak?

Celler enerjiden elektrik tedariği TEDAŞ tarifesine oranla elektriği daha ucuza almanızı sağlayacak.

 

Celler Enerjiden tedariğe başlamamın bana  bana maliyeti nedir?

Celler Enerjiden tedariğe başlamanın size getireceği bir ek maliyet bulunmamaktadır.

 

Güncel elektrik satış fiyatı nedir? Ne kadar tasarruf edeceğim?
 Elektrik tedarikçileri genellikle fiyatlarını TEDAŞ’ın şirketinize uyguladığı tarifeyi baz alarak hazırlarlar. Bu fiyat üzerinden indirim oranları sözleşme sırasında belirlenir.

 

Elektriği sözleşme sonunda farklı bir tedarikçiden alabilir miyim?
 Evet, alabilirsiniz. ancak, şu andaki mevcut sözleşmenizde yer alan sözleşme feshi bildirim tarihinden evvel eski tedarikçinize yazılı olarak bilgi vermeniz ve sözleşmeyi fesh etmeniz gerekir.

 

Neden Risk Yok?
Celler Enerjiı ile çalışmaya başladığınızda herhangi bir altyapı yatırımı veya tesisat değişikliği yapmanıza gerek olmayacaktır. Tedarikçi değişimi, devlet kurumları ve dağıtıcı şirketler nezdinde yapılacağından geçiş döneminde ve sonrasında herhangi bir teknik sorun yaşama riski yoktur.

 

Bu işin herhangi bir yerinde sorumluluklarımı yerine getirmeme rağmen elektriksiz kalma riskim var mıdır?


Hayır, mevzuata göre “Bulunduğu dağıtım bölgesindeki perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketi dışındaki bir tedarikçiden elektrik enerjisi ve/veya kapasite satın almakta olan bir serbest tüketicinin, hukuki gerekler nedeniyle tedarikçisinin faaliyetine geçici olarak ara verilmesi veya tedarikçisinin faaliyetinin son bulması halinde, bulunduğu bölgedeki dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi bu serbest tüketiciye yeni bir tedarikçi ile ikili anlaşma yapıncaya kadar elektrik enerjisi ve/veya kapasite temin etmekle yükümlüdür.”

 

CELLER Enerji’den elektrik alınca tek muhatap siz mi olacaksınız?

CELLER Enerji sadece “aktif enerjinin” satışıyla ilgilenmektedir. Enerjinin kullanabilir olarak size ulaştırılması sorumluluğu bölgenizdeki sorumlu Dağıtım Şirketidir.

 

Reaktif enerjinin kullanımından dolayı kaynaklı oluşacak reaktif enerji kimin sorumluluğunda?

Reaktif Enerji kullanımı eğer serbest tüketicinin kompanzasyon sistemi düzgün çalışmıyorsa, reaktif enerji kullanımı söz konusu olabilir. Bu durumda serbest tüketici yönetmeliklerle belirlenmiş limitleri aştığı takdirde reaktif ceza bedeli ödemek zorundadır. Reaktif ceza bedeli serbest tüketicinin bağlı olduğu ilgili elektrik dağıtım şirketi tarafından ayrıca fatura edilmektedir.

 

Serbest Tüketicilerin arıza, bakım, elektrik kesintisi gibi konularda kiminle görüşmesi gerekmektedir?

CELLER Enerji’nin tüketicinin elektriğinin fiyatlanması ile yükümlüdür. Elektrik iletim ve dağıtımı tüketicinin bulunduğu bölgedeki elektrik dağıtım şirketinin yetki ve sorumluluğundadır. Arıza, bakım, elektrik kesintisi,vb. gibi konularda da dağıtım şirketi ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.

 

BEDAŞ ile tüm ilişkimiz kesiliyor mu?

Serbest Tüketici olarak tedarikçisini seçen tüketicilerin kullandıkları elektrik enerjisinin kalitesi hiç bir şekilde değişmemektedir. Mevcut durumda elektrik enerjisi şebekeden ne şekilde alınıyorsa, tedarikçisini seçen Serbest Tüketicide aynı şekilde almaya devam edecektir. Kalite’de değişiklik olmayacağı gibi; mevcut durumda alınmakta olan bakım, arıza, sayaç okuma gibi Elektrik Dağıtım hizmetleri, muhatap olduğunuz dağıtım şirketi (BEDAŞ, AYEDAŞ v.s.) tarafından aynı şekilde sunulmaya devam edecektir.

 

Elektrik kesintisi ya da arıza olduğunda CELLER Enerji’yi mi arayacağız?

Elektrik kesintisi olduğu takdirde bölgenizdeki sorumlu Dağıtım Şirketi ile irtibat kurmanız gerekmektedir.

 

Orta Gerilim ve Alçak Gerilim nedir?

Bu ayrım sözleşme gücüne göre belirlenir.36kV ile 1kV arası Orta Gerilim, 1kV altı ise Alçak Gerilimdir.

 


 
Copyright 2018 - CELLER - Energy Wholesale Import & Export Inc. Co. Developed by r CO Consult